Isı geri kazanım cihazları emiş, üfleme, filtrasyon ve enerji kazanımlarını aynı anda yapabilen çok ekonomik ve kullanışlı bir cihazdır. Isı geri kazanım cihazları (IGK), kullanılan alüminyum veya selülozik eşanjörler sayesinde ortamdaki ısı enerjinizin % 50 ila % 90 kadarını geri kazanmanızı sağlar. 1000-2000-3000-4000 m3/h kapasitelerinde tavan tipi üretilebilirler, 5.000 m3/h ve yukarı kapasitelerde ise klima santrali tipinde üretilmektedirler.

Isı geri kazanım cihazlarının çalışma mantığı ise, alüminyum veya selülozik eşanjörlerin içerisinden geçen fakat bir birlerine temas etmeyen sıcak veya soğuk havanın üzerindeki enerjiyi plakalar vasıtasıyla birbirine aktarması şeklindedir. Sıcak veya soğuk hava kendinden motorlu fanlar vasıtasıyla eşanjörün plakaları içerisinde çapraz akış yapar ve ısıyı eşanjör vasıtasıyla diğer tarafa transfer eder. Bu esnada kirli hava ve temiz hava asla birbirlerine karışmaz, temas etmezler.

Isı geri kazanım cihazları 4.000 m3/h kapasiteye kadar tavan tipi yapılabilmekte olup daha büyük kapasiteler de klima santrali mantığı devreye girer. Klima santrali şeklindeki Isı Geri Kazanım Santralleri ise, alüminyum plakalı eşanjör ve rotorlu tipi eşanjörlü olarak farklı türlerde üretilirler. Rotorlu Tipi Isı gerli kazanım santrallerinin enerji verimi yani ısı geri kazanım verimi daha yüksektir.