Hava kanalı çeşitleri

Kategori: Makaleler | 0
İETT Kurtköy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hava kanalları çeşitleri;

Hava kanalları; galvaniz kare kanal (prizmatik kanal), galvaniz yuvarlak kanal (spiro kanal veya spiral kanal), dkp kanal (dkp sac kanal veya siyah sac kanal), oval kanal, bez veya branda kanal, plastik hava kanalı (PP – poliprolen kanal yada PE polietilen kanal), paslanmaz yuvarlak kanal, paslanmaz spiral kanal olarak kullanım amaçlarına göre bir çok farklı çeşide ayrılırlar.

Galvaniz kanallar genellikle tozlu, kirli, normal ortam havalarının taşınmasında kullanılırken, branda kanallar genellikle gıda sektöründe temiz ve hijyenik ortam havalarının üfleme hatlarında kullanılır. Paslanmaz ve PVC kanallar ise hava içeriğinde kimyasal olan fabrika ve işletmelerin korozyon etkisinden kurtulmak için kullanılırlar.

Havalandırma nedir?

Kategori: Makaleler | 0
İett Kurtköy

 

MSC Anya
Jantsa Jant Fabrikası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Havalandırma nedir?

Havalandırma, kapalı bir ortamda bulunan kirli, gazlı, kokulu, tozlu veya içerisinde herhangi bir maddenin partiküllerini barındıran ve canlılara zarar verebilecek olan havanın bu kapalı ortamdan uzaklaştırılması işidir. Genellikle bu kirli hava uzaklaştırılırken aynı zamanda filtrede edilip temizlenmesi de gerekir. Çünkü bu kirli havayı doğaya salıvermek diğer canlılara da zarar vermek demektir.

Örnek olarak bir oto boyahanesi, bir geminin ambar içi veya bir fabrikanın içerisinde bulunan kaynak atölyesi, taşlama zımparalama bölümü gibi mekanların havalandırma yapılması ile burada çalışan insanların rahat bir nefes alması ve daha verimli çalışması sağlanır. Havalandırma sistemi olmayan veya zayıf çalışan bir geminin jenaratör odasındaki iç mekan sıcaklığının 65 dereceye çıkıyor olması ne orada çalışan insanı memnun eder, nede çalışan makinaların performansını arttırır. Yada Sürekli kaynak ve taşlama yapılan bir Jant fabrikasının içerisinde oluşan kirli ve tozlu hava çalışanların sağlığını ciddi şekilde tehlikeye atar.

İnsanların ve diğer canlıların sağlığı için havalandırma gereken tüm yerlerde bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.